Makaleler

OtoKes

PROJE TASARIMI: İlayda ÖZTÜRK, Zilan BAYKAL

PROJENİN AMACI: Sürekli makas kullanılan mesleklerde çalışan kişilerin ellerinde, makası tutma şeklinden kaynaklanan nasırlar oluşur. Bu nasırlar zamanla makasın sürekli aynı yere temas etmesinden dolayı çalışan kişinin iş performansını da etkiler. Ayrıca makası düz bir şekilde kullanmak da çok dikkat gerektirir. Birçok öğrenci makası düz bir şekilde kullanamamaktadır.

GİRİŞ: Annem mesleği gereği sürekli makas kullanmakta ve son zamanlarda elinde makasın değdiği bölgelerde nasırlar oluşmaktaydı. Ben de ona yardım ederken,  makası kullanırken tam kapatırsak makasın ucunun kâğıdı yırttığını fark ettim. Bu yırtığın oluşmaması için makasın tam kapatılmaması gerekiyor buda işimizin uzamasını ve elimizin acımasına neden oluyor. Bu ve benzeri sorunları ortadan kaldırabilmek için kendi kendine hızlı ve yarım bir şekilde açılıp kapanabilen bir makas tasarlamak istedim. Arkadaşımla yaptığım denemelerde makasın ileri geri hareketini kumandalı arabadan yararlanarak yapabileceğimizi düşündük. Fakat bu hareketi verirken kullanmamız gereken bir kumanda var ve bu nedenle birde kâğıdı makasın ucuna tutmak gerekiyor. Buda birinin yardımını gerektiriyor. Bunun yerine çalıştırdığımızda kendi kendine kapanıp açılma hareketini yapmalı ki biz de kâğıdı rahatça makasa verebilelim diye düşündük.

KULLANILAN YÖNTEMLER: Yaptığımız denemelerde tıpkı basmalı kurşun kalemlerde olduğu gibi yaylı bir sistem oluşturduk. Yani makasın kapanması için bir darbe uyguluyoruz. Bu darbe sayesinde makas kapanıp kâğıdı kesebiliyor ve makasın tutma bölümleri arasına koyduğumuz yay bu darbe ortadan kalkınca makası geri açıyor. Yani makası kapatmak için tutma bölümüne vurup serbest bırakan ve bunu sürekli tekrarlayan bir parça tasarladık. Yarım daire şeklinde bir parçayı motorun ucuna taktık ve bu hareketi hızlı ve sürekli hale getirdik. İlk kullandığımız yarım daire bozuk bir yazıcının içinden çıkan, kâğıdı almaya yarayan yarım daire şeklinde parçaydı fakat bu parça lastik bir yapıdaydı ve sürekli makasa vurduğu için dayanıklı olmadı. Metal olabilecek bir parça arayışına girdik ve bunu bilgisayar oyun kollarından çıkan titreşimi sağlayan parçayla sağlam ve dayanıklı bir şekilde sağladık.

Template Design free joomla templates

BİLİM İNSANLARI

        

           ATATÜRK           GRAHAM BELL

        

            EINSTEIN               HYPATIA

          TÜM BİLİM İNSANLARI İÇİN...